Amortyzacja jednorazowa to pomoc de minimis
Podatnicy, którzy rozpoczynają działalność, oraz mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od niektórych środków trwałych. Aby to zrobić, muszą jednak spełnić warunki określone w przepisach wspólnotowych
W ostatnich latach znaczną popularnością wśród przedsiębiorców cieszy się możliwość dokonywania jednorazowej amortyzacji środków trwałych. Tą niewątpliwie szczególnie korzystną finansowo formą amortyzacji zostali objęci podatnicy uznawani za tzw. małych podatników oraz podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą podlegający zarówno reżimowi ustawy o PIT, jak i ustawy o CIT.
Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców nabywających dla potrzeb swojej działalności środki trwałe zaliczane do grup 3-8 klasyfikacji środków trwałych (KŚT) z wyłączeniem samochodów osobowych, a zatem te środki, które mogą zostać poddane amortyzacji jednorazowej w ramach przysługującego podatnikom limitu rocznego (w roku 2012 – równowartość 50 000 EURO, czyli 222 000,00 zł), podejmuje decyzje o poddaniu ich jednorazowej amortyzacji.
Podjęcie takiej decyzji, obok przeanalizowania wyrażonych przepisami powołanych ustaw o podatkach dochodowych warunków umożliwiających dokonanie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych, wymaga także dokonania ustaleń w zakresie możliwości skorzystania przez podatnika z pomocy de minimis, co często jest przez podatników bagatelizowane.
Stosownie bowiem do art. 22k ust. 10 ustawy o PIT (art. 16k ust. 10 ustawy o CIT), amortyzacja jednorazowa dokonana w oparciu o regulacje art. 22k ust. 7 -13 ustawy o PIT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta